Možno si aj vy pamätáte, ako vám po dovŕšení veku 18 rokov skončila prvá životná poistka a zrazu ste vo svojich rukách držali „neuveriteľný“ obnos peňazí. Kedysi bolo pre rodičov úplne prirodzené odkladať svojim deťom od narodenia pravidelne veľmi symbolickú čiastku, vďaka ktorej na prahu dospelosti dostali svojich prvých 12, 15 či dokonca 25 tisíc slovenských korún.
Slovenské koruny spomíname preto, lebo euro, ako menu, používame od roku 2009. Detičky, ktoré prišli na svet spolu s jednotnou európskou menou, ešte dospelosť nedovŕšili.
Tak či onak, pravidelné sporenie deťom vás vôbec nemusí bolieť, dokonca, keď dospeje, sa vám viac než poďakuje. Pretože aj z toho najväčšieho nezbedníka či nezbedníčky raz vyrastie zodpovedný mladý dospelý človek, snívajúci o rodine a vlastnom dome s veľkou terasou a záhradným bazénom, o cestovaní po celom svete či štúdiu na prestížnej univerzite. Pozrite sa už teraz na svoje dieťa a viďte v ňom človeka, ktorému môžete uľahčiť vstup do ozajstného sveta dospelých okrúhlou finančnou čiastkou. Ešte stále to stíhate.
Kde vziať peniaze na sporenie
Dnešné deti sú často obdarovávané peňažnými darmi. Od starých či krstných rodičov, dokonca aj od vlastných rodičov, dostávajú peniaze na meniny, narodeniny, za vysvedčenie, na Vianoce. Niektorí chlapci vyoblievajú na Veľkú noc pokojne aj 100 eur, nehovoriac o tom, že víťazoslávne domov ťahajú „vagón“ sladkostí. Poznáme niekoľko mamičiek, ktoré všetky peniažky do posledného centu od narodenia odkladajú. Spomínané deti majú dnes 10 rokov a už sú z nich slušní „boháči“.
Vyriešili sme aj takéto zložité prípady hypotekárnych úverov
Ďalším faktom tiež zostáva, že s rastúcim dieťaťom rastú aj jeho výdavky. Kompletne vychovať jedno dieťa vraj stojí 250.000 eur. Najprv je to kočiar, postieľka, plienky, neskôr výbava pre prváčika, školské pomôcky, výlety, ZRPŠ a výstroj na športové krúžky či hudobné nástroje. Nehovoriac o šatení a stravovaní a potrebe vlastniť počítač, mobil a tablet.
Väčšie dieťa, väčšie výdavky
Spolu s dieťaťom rastú aj náklady na jeho starostlivosť. Po prvých lyžiarskych a plaveckých výcvikoch príde totiž iný level. V prípade univerzitného štúdia je už potrebné počítať aj s ubytovaním, samostatným stravovaním a často mimoriadne nákladnými skriptami a študijnými pomôckami. Ak naň nie sme pripravení, ľahko sa môže stať, že na pokrytie takýchto výdavkov nepostačia ani úvery, po ktorých sa začneme obzerať.
90% výdavkov spojených s výchovou dieťaťa vieme dopredu predpokladať, a teda sa vieme na ne finančne pripraviť. V náš prospech hrá čas a čas sú peniaze – pre naše dieťa.
Ideálne je si sporenie na výchovu a budúcnosť detí rozdeliť do dvoch pomyselných obálok:
- Šetríme na výdavky, ktoré nás čakajú v procese rastu a dospievania dieťaťa – školy, krúžky, štúdium a stáže v zahraničí
- Budujeme finančnú hotovosť, ktorá uľahčí dieťaťu štart do života.
Pomaličky nasporiť na oboje dokážete bez toho, aby vás to bolelo.
Prečo dokážeme získať vyšší úver ako vy?
Koľko mám odkladať?
Je jedno, či svojmu dieťaťu odkladáte mesačne 10 alebo 50 eur. Podstatné je, že k sume, ktorú dokážete rokmi nasporiť, pridáte peňažné dary od rodiny a samozrejme výhodný (ak nie rovno vysoký) ročný úrok. Pretože treba myslieť na to, že za 10, 15 či 20 rokov budú na Slovensku úplne iné ceny a ktovie, čo si dieťa potom za ne dokáže kúpiť. Jednoznačne je potrebné sporiť nad hranicou inflácie. Málokto vie, že pravidelným sporením môžete dostať garantovaných až 9 % v podobe úrokov a ako bonus aj takzvaný zložený úrok, ktorý je pri dlhodobom sporení takou malou „zlatou baňou“, čo je oproti sporiacim bankovým účtom veľmi veľký rozdiel.
Nezávislý finančný odborník dokáže za menej ako 60 minút vyhodnotiť, ako, kde a koľko môžete výhodne sporiť pre svoje dieťa. Ponuky jednotlivých bánk sa totiž líšia najmä v detailoch. Avšak drobných detailov je tak veľmi veľa, že z bežnej ponuky, dostupnej na internete alebo v letákoch, klient nemá najmenšiu šancu zorientovať sa sám.
Chcem vedieť viac o sporení pre dieťa
Text: Alena Kytková
Zdroj: Život v pohode
Foto: Pixabay.com
Všetky práva vyhradené