Smerujete k bohatstvu alebo k chudobe?

Bez problémov uhradiť bežné výdavky, čosi si odložiť a navyše si kúpiť niečo, čo poteší. Tak vyzerá ideálna realistická predstava hospodárenia s peniazmi v bežnej domácnosti. No na to, aby sme si mohli dovoliť peniaze míňať, sa v prvom rade musíme naučiť ich nejakým spôsobom získavať.

Rozdiel medzi bohatstvom a chudobou

Hoci sa môže zdať, že problematika bohatých a chudobných – a s tým spojená otázka, do ktorej kategórie sa radíme my sami – je dosť komplikovaná, opak je pravdou. Vo svete, kde mizne stredná vrstva a ľudia z nej smerujú len buď hore alebo dole, je jediným rozhodujúcim faktorom odpovede na danú otázku naše hospodárenie s peniazmi. Spôsob, akým zvládame náš rodinný rozpočet je skrátka alfou a omegou toho, či jedného dňa budeme žiť život v absolútnej pohode alebo sa finančne rútime do priepasti dlhov a exekúcií. Tých je dnes na Slovensku neuveriteľných 3,7 miliónov!

Pasca mimoriadnych výdavkov

Existencia a fungovanie rodiny po materiálnej stránke je spojené s obrovským množstvom pravidelných aj nepravidelných výdavkov. Hladko fungujúci systém obracania peňazí je však v dobrom stave iba vtedy, keď je zabezpečený pravidelný príjem. Mimoriadne nesprávnou filozofiou niektorých ľudí je minúť všetko, čo majú k dispozícii a dúfať, že sa nevyskytnú nijaké nepredvídané situácie. Všetci však vieme, ako to chodí – pokazí sa chladnička, syn chce nový počítač, dcére sa zlomila tenisová raketa, obaja chcú ísť vzápätí na letný tábor a aj keby náhodou šlo nejaký čas všetko ako po masle, tak skôr či neskôr nás prekvapí nedoplatok za kúrenie, zodraté pneumatiky alebo pozvánka na svadbu od blízkeho priateľa. V prípade, že si múdro odkladáme peniaze bokom, nič z toho nie je problém. Horšie sú na tom tie rodiny, ktoré takéto situácie absolútne bez premýšľania riešia ďalšími a ďalšími pôžičkami.

Ak si budete kupovať veci, ktoré nepotrebujete…

Ani sám systém sa už v dnešnej dobe netají tým, že je nastavený zle. Populárna filozofia „ži dnes, splácaj zajtra“, ktorá k nám prišla z Ameriky, sa prejavuje na každom kroku. Z každej druhej reklamy v televízii sa na nás šťastne usmievajú ľudia, ktorí si vzali pôžičku, nehovoriac o tom, že dostať sa k takýmto „rýchlym peniazom“ je čoraz jednoduchšie. Dovoliť si to môžu už aj študenti či nezamestnaní. Súčasná doba sa nám skrátka snaží vsugerovať, že je absolútne v poriadku – ba dokonca žiadané a moderné – vziať si pôžičku na luxusnú dovolenku či kabelku, ktorú by sme si inak nemohli dovoliť ani keby na ňu obetujeme všetky peniaze zarobené za polroka. Bohužiaľ, spomenutá filozofia – nech ju aj v reklame propaguje usmiaty krásavec, z ktorého priam srší energia úspechu – je čistou ukážkou zmýšľania chudobných.

… čoskoro budete musieť predať veci, ktoré potrebujete!

Ak všetky peniaze domácnosti idú len do bývania, stravy, oblečenia a záväzkov, znamená to, že pracujete len preto, aby ste prežili. Hoci je rovnica „príjmy = výdavky“ stále tým lepším prípadom, ako keby naše zárobky ani nemali pokryť základné životné náklady, každopádne to nie je ani žiadna výhra (nehovoriac o tom, že v príjmoch – ak nie sú zabezpečené – môže kedykoľvek nastať výpadok).

Bohatí ľudia hospodária s prebytkom

Ako sa teda vymaniť z pasce „krysích pretekov“* hraničiacej s chudobou? Dobrá rada znie: Nikdy nebuďte závislý len na jednom zdroji príjmov! Investovať tak, aby sme si vytvorili aj iný zdroj peňazí ako len výplatu, je rozhodne krokom vpred. Do klubu bohatých sa teda nepridáte tým, že budete tipovať čísla a vyhráte lotériu – ako hovorí známa reklama – ale sústavnými, plánovanými a finančne gramotnými rozhodnutiami. Vždy existujú spôsoby, ako získať majetok bez toho, aby sme sa museli beznádejne zadlžiť!

Tri možnosti

Ako začať? Existujú tri alternatívy: Znížiť svoje výdavky, zvýšiť svoje príjmy alebo kombinácia oboch uvedených, teda znížiť výdavky a zároveň zvýšiť príjmy. Tieto kroky sú možné u každého, bez ohľadu na zamestnanie, vek, rodinné zázemie či iné faktory. Staviť na istotu peňazí, hoci aj pomalú a rozvážnu, sa oplatí – rozhodne viac ako staviť na takmer nulovú možnosť výhry v športke… Koniec koncov, tie najlepšie veci v živote len málokedy padajú z neba – musíme si ich zaslúžiť.

*Krysie preteky = termín Roberta Kiyosakiho, autora kníh o finančnom vzdelávaní, označujúci permanentnú finančnú situáciu človeka, ktorý žije „od výplaty do výplaty“, t. j. všetko, čo zarobí, minie na bežné výdavky.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com