Pokyny pre rodičov + tlačivo na stiahnutie

Dňom 16. marec 2020 boli, z nariadenia vlády a z dôvodu zamedzenia šírenia nového typu koronavírusu, celoplošne zavreté všetky školské zariadenia, vrátane materských škôlok na 14 dní, pričom je vysoko pravdepodobné, že karanténne opatrenie dňom 30. marec 2020 neskončí. Aspoň jeden z rodičov je tak nútený zostať doma na takzvanej „očeerke“.

Pozor zmena! Parlament v stredu (25.3.2020) schválil novelu zákona o sociálnom poistení, čím zaviedol takzvané pandemické ošetrovné (OČR), ktoré sa bude po novom vyplácať celé obdobie starostlivosti o dieťa počas uzatvorenia škôlok a škôl, ak ide o dieťa do 11 rokov (11 rokov a 364 dní).

Po novom je nutné poslať do Sociálnej poisťovne aj čestné vyhlásenie.

Čestné vyhlásenie k OČR na stiahnutie tu

Čítaj tu

Sociálna poisťovňa akceptuje všetky žiadosti o ošetrovné (OČR) rodičov, ktorí odvádzajú povinné odvody (pracujú na trvalý pracovný pomer, ale aj SZČO). Pokiaľ ich záujemca neodvádza, na ošetrovné nárok nemá. Ošetrovné sa bude automaticky vzťahovať na celú dobu karanténneho nariadenia, ktoré v súčasnosti predstavuje 14 dní. V prípade, že na nariadenie vlády budú školy a školské zariadenia zavreté dlhšie, ošetrovné sa automaticky predĺži, bez nutnosti opätovného podávania žiadosti. V prípade, ak sa chcú rodičia na OČR vystriedať, je nutné podať novú žiadosť o ošetrovné.

Dieťa do 11 rokov

Dieťa do 11 rokov (11 rokov a 364 dní) nepotrebuje mať vystavenú PN od ošetrujúceho lekára. Rodič, ktorý má záujem požiadať o OČR, musí podať žiadosť na Sociálnu poisťovňu. Keďže sú školské zariadenia zavreté celoplošne, nebude sa ďalej skúmať, v akom režime daná škola v súčasnej dobe funguje, ošetrovné bude priznané všetkým poistencom / žiadateľom.

Postup žiadosti o OČR

  • Stiahnite a vytlačte si tlačivo Žiadosť o ošetrovné pre koronavírus tu v pdf alebo tu v doc

Vyplnený formulár je potrebné doručiť na pobočku Sociálnej poisťovne, pod ktorú spadá zamestnávateľ (nie podľa miesta bydliska), a to buď:

  • elektronicky (emailom),
  • alebo poštou.

Kontaktné údaje na pobočku Sociálnej poisťovne (email, adresa), pod ktorú spadá konkrétny zamestnávateľ, nájdete tu.

Žiadosť o dávku je potrebné posielať len na jednu e-mailovú adresu príslušnej pobočky, inak dochádza k duplicitnému spracovaniu jednej žiadosti, čo úrady zbytočne zaťažuje.

Sociálna poisťovňa ďalej upozorňuje, že o dávku netreba žiadať hneď, dá sa tak urobiť aj neskôr o pár dní či týždňov (zákon umožňuje dokonca až 3 roky spätne). Pobočky Sociálnej poisťovne totiž zaznamenávajú veľký nápor žiadostí, preto je ich prioritou najmä ich samotné spracovanie. Aj z týchto dôvodov Sociálna poisťovňa nepotvrdzuje prijatie žiadostí, no akceptuje ich v plnom rozsahu.

Ako vybaviť očr
Odporúčame požiadať o ošetrovné elektronicky. Telefonické linky sú dlhodobo preťažené.

Dieťa do 16 rokov

Pri žiadosti o ošetrovné pre koronavírus pri deťoch starších ako 11 rokov a 364 dní, musí pediater potvrdiť PN, pričom vypisuje iba časť A žiadosti o ošetrovné. Vypísaním tlačiva detský lekár potvrdí, že takéto dieťa vyžaduje osobné a celodenné ošetrovanie z dôvodu, že jeho mentálne alebo fyzické schopnosti mu nedovoľujú zvládnuť pobyt v domácom prostredí bez dozoru rodiča. Ako dôvod potvrdenia potreby ošetrovania sa v zdravotnej dokumentácii uvedie diagnóza U07.2.

Vysoké úverové splátky vyrieši refinancovanie a konsolidácia

Čítaj tu

Detského lekára je odporúčané kontaktovať telefonicky, alebo emailom. Rozhodne sa vyvarujme húfnym návštevám ordinácií. Pripomíname, že ak vybavenie OČR prostredníctvom lekára trvá dlhšie, nevadí to, všetky OČR z dôvodu koronavírusu budú aj spätne vyplatené od 16. marca 2020 až do jej ukončenia.

Na odklad splátok môžete škaredo doplatiť

Čítaj tu

Bratislavský kraj

Tí rodičia, ktorí si nestihli uplatniť nárok na ošetrovné pri mimoriadnom uzatvorení školského zariadenia už v období od 10. do 15. 3. 2020 a ich dieťa je doma aj nasledujúcich 14 dní, môžu podať žiadosť o ošetrovné na jednom formulári – potrebné je doň dopísať všetky obdobia poskytovania osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa.

Text: Alena Kytková  Zdroj: Sociálna poisťovňa  Foto: Pixabay.com