Neuvážené kroky nezostanú bez následkov

Niet pochýb o tom, že mnohým sa z dôvodu karanténnych obmedzení proti zabráneniu šírenia nového typu koronavírusu zníži mesačný príjem. Živnostníci boli donútení zavrieť svoje prevádzky a rodičia školopovinných detí zostali doma na OČR. Vláda pripravila balíček ekonomických opatrení, medzi ktorými je aj možnosť odloženia splátok hypotekárnych a spotrebných úverov pod značkou koronavírus.

Napriek tomu, že ekonomické opatrenia sú v štádiu rokovaní, viaceré banky zareagovali na dopyt klientov a možnosť odloženia splátok zaviedli do praxe. Z legislatívneho hľadiska však situácia toho času doriešená nie je, a tak stále platí, že odloženie splátok rovná sa negatívny zápis v úverovom registri.

Vynárajú sa teda otázky 1. Pre koho je naozaj nevyhnutné pristúpiť k odkladu splátok? 2. Aký je skutočný dopad odloženia splátok? 3. Dôsledok karanténnych opatrení znamená aj podstatné zníženie mesačných výdavkov.

Negatívny zápis v úverovom registri

V situácií, keď ľudia denno-denne počúvajú informácie o tom, aký strašný dopad môže mať pandémia koronavírusu na rodinný rozpočet, je veľmi dôležité filtrovanie správ a zachovanie si zdravého nadhľadu nad hrozivo prezentovanou situáciou. Podstatné je tiež nepodliehať panike, vyhýbať sa predčasným a neuváženým krokom, ku ktorým rozhodne patrí aj nepremyslený odklad hypotekárnych splátok len preto, že je tu taká možnosť.

Situácia možného odkladu úverových splátok sa totiž ešte stále vyvíja v čase a žiadne záchranné ekonomické opatrenia do dnešného dňa parlamentom schválené neboli. Predstavitelia samotných bánk odporúčajú žiadateľom, aby starostlivo zvážili odklad splátok, pretože bankou schválený odklad splátok má charakter negatívneho záznamu v úverovom registri, čo môže mať vplyv na posudzovanie poskytnutia úverov v budúcnosti. Svojim klientom radia počkať na spoločné riešenie bankového sektora s novou vládou SR a podľa neho potom zvážiť ďalšie kroky. V neposlednom rade je tiež dôležité nezabúdať na to, že odložením úverových splátok sa predlžuje doba jeho splácania, čím sa zaplatí na úrokoch pomerne viac, ako bolo plánované.

Vysoké úverové splátky vyrieši refinancovanie a konsolidácia

Čítaj tu

Klesajú aj výdavky

Dnes je oveľa dôležitejšie, aby sa klienti k novej situácii postavili s rozumom a najmä s chladnou hlavou. Pre väčšinu to znamená vziať do ruky pero a papier a načrtnúť si reálne novovzniknutú finančnú situáciu v rodine – skutočné príjmy vs. skutočné výdavky. Tým, že sa obmedzilo cestovanie do školy, na krúžky, na víkendové pobyty, pracuje sa z domu, nevedie sa takmer žiadny spoločenský život, ľudia nechodia na kávu, do fitness centier, ani na zbytočné nákupy, značne sa im v najbližších týždňoch znížia nielen príjmy, ale hlavne výdavky. Rodinný rozpočet tak v skutočnosti neutrpí.

Namiesto neuváženého odkladania úverových splátok sa odporúča skôr dôkladná kontrola všetkých rodinných výdavkov, poplatkov za bankové účty či revízia faktúr za služby mobilných a telekomunikačných operátorov. Mnohí používatelia totiž nevyužívajú celý rámec služieb, za ktoré platia. Týka sa to často platieb za telefónne paušály a tiež menej výhodné balíky za televízne programy a internet.

Spýtajte sa na svoje úvery, poradíme bezplatne!

Čítaj tu

Zostal som bez príjmu

Pre živnostníkov, ktorých prevádzka bola z nariadenia krízového štábu zavretá do odvolania a ktorí sa na pár týždňov ocitli bez príjmu, pripravuje štát sériu reálnych kompenzačných ekonomických opatrení, vďaka ktorým im bude dočasná strata príjmu nahradená. Balíčky finančnej pomoci budú platiť aj pre umelcov a rôzne iné odvetvia podnikania.

V otázke odkladu úverových splátok banky posudzujú situáciu individuálne. Ak budete chcieť odklad pod značkou koronavírus, budete musieť dokázať, že ste sa v dôsledku opatrení pre pandémiu koronavírusu dostali do ťažkej životnej situácie (ŤŽS). Skutočne ste sa v nej ocitli? Pokiaľ nie ste v ťažkej platobnej neschopnosti, odporúčame nevyužiť odklad úverových splátok, radšej si požičať od rodičov, predať nepotrebné veci a počkať, ako sa situácia v SR vyvinie.

Máte otázky? Napíšte nám. Bezplatná konzultácia

Čítaj tu

Text: Alena Kytková Foto: Freepik.com