Dieťa musí byť chránené (aj po finančnej stránke)

Deti sú živé striebro – o tom sa na vlastnej koži už určite presvedčil každý rodič. Bohužiaľ, aj keby máme naše ratolesti na očiach dvadsaťštyri hodín denne sedem dní v týždni, a to až do ich dospelosti – čo ani nie je možné – stále nám to nezaručí ich stopercentnú bezpečnosť. Ako sa teda poistiť, aby sme z každej boliestky všetci vyšli čo možno najlepšie?

Až polovica detských úrazov sa stáva v domácom prostredí

Že občas naše nezbedné dieťa spadne zo skateboardu alebo si rozbije koleno pri páde zo schodov, tomu skutočne nemáme ako zabrániť. Drobné úrazy, boliestky a choroby patria k detstvu rovnako jedenie snehu či iné odvážne experimenty. Sú skrátka súčasťou procesu učenia sa a dospievania. Keď ale v podstate takmer s istotou vieme, čo nás čaká, nie je najlepším riešením vopred sa na takéto „nepredvídateľné“ situácie pripraviť? S každým röntgenom či obväzovaním poranených končatín u lekára totiž trpí nielen naše živé striebro, ale aj naša peňaženka.

Zdravotníctvo je zadarmo, čas rodiča však nie

Hoci priamo u lekára nič neplatíme, s úrazom či chorobou sú často spojené mimoriadne výdavky, ktoré vždy viac či menej nepríjemne zasiahnu do rodinného rozpočtu. Či už ide o doplatky za lieky, povestné „bolestné“ v podobe novej hračky pre dieťa alebo výpadok z príjmu v dôsledku tzv. OČR (ošetrovanie člena rodiny), finančná dohra nezbednosti či chvíľky nepozornosti na seba nikdy nenechá dlho čakať. Ak na tieto mimoriadne náklady navyše nie sme dostatočne pripravení, celá situácia nás zabolí o to viac.

Zdravie máme len jedno – je načase začať ho chrániť

Nemať pri dieťati úrazovú ochranu je ako nemať v chladničke žiadne potraviny – vieme, že hlad skôr či neskôr príde, no rozhodneme sa ignorovať evidentné a riešiť situáciu až vtedy, keď nastane, namiesto toho, aby sme sa na ňu vopred pripravili. A pritom správnym poistením dokážeme zabezpečiť nielen bezprostredné krytie výdavkov v časoch úrazov a chorôb, ale aj krajšiu budúcnosť našich detí. Aj keby sa totiž nejakým zázrakom dieťaťu za celé roky nič nestalo, peniaze investované do dobrého úrazového poistenia môžeme v prípade produktu spojeného so sporením využiť neskôr napríklad na štúdium či štart do života.

Zabezpečenie dieťaťa spočíva v zabezpečení rodiča

Čo sa týka ochrany našich aktív, a teda aj budúcich aktív našich detí, rovnica je jednoduchá – bez istoty rodičov niet istoty ani pre ich potomkov. Sporenie a investície do budúcnosti našich detí sú závislé od príjmu živiteľov rodiny. V prípade, že nastane výpadok v príjme, sa teda celý „kolobeh“ rodinného rozpočtu zastaví. Teda, až na výdavky, ktoré nielenže neprestanú „vytekať“ z potôčika úspor, ale ešte sa aj navýšia v závislosti od dôvodu tohto výpadku. Samozrejme, ak nemáme „plán B“, toto finančné koryto zvykne rýchlo vysychať. Keď sa z nás jedného dňa stanú rodičia, musíme teda myslieť aj na to, že už nemáme zodpovednosť len za seba, ale aj za naše deti. A táto zodpovednosť sa týka aj financií. Krytie širokého spektra rizík, samozrejme, nezmierni citovú bolesť dieťaťa v prípade, že sa jeho rodičovi, od ktorého je závislé, niečo stane, no výrazne mu ju pomôže znášať a ušetrí ho mnohých problémov v takýchto neľahkých životných situáciách.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com