Sporenie s pridanou hodnotou
Isté anglické príslovie hovorí – „a penny saved is a penny earned“. Slovenský preklad by znel: „Ušetrené euro je zarobené euro“. Či by to bola aj pravda, to už je otázka nie toho, ČI sporíte, ale AKO sporíte. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že peniaz, ktorý radšej odložíte bokom, než by ste ho mali minúť, vám pri nesprávnom zvolenom „prasiatku“ nebude neskôr takmer nič platný.
Sporím, aby som si plnil svoje sny
Pekné auto, bazén či nové zariadenie kuchyne vždy potešia – a dvojnásobne v prípade, keď viete, že na všetky veci ste si ušetrili sami a nie ste tak nikomu nič dlžný. Koniec koncov, úspory by skutočne mali slúžiť na naplnenie dlhodobejších cieľov bez toho, aby sa z nich postupne utrácalo na bežné výdavky. To ale neznamená, že sa to nedá robiť aj efektívnejšie.
Pozor na infláciu!
Peniaze, ktoré dnes odkladáte, majú inú hodnotu, než suma, ktorú z banky vyberiete po piatich či desiatich rokoch (nehovoriac o tzv. odkladaní „do ponožky“, pri ktorom sa peniaze nehýbu a nezúročujú, čím neuveriteľne strácajú na hodnote). Len pár čísel na ukážku: Priemerná úroková miera na termínovaných vkladoch je 0,324 %, čo je percento, o ktoré váš vklad narastie. Avšak nič z toho nebude, ak sa o slovo prihlási inflácia – tá bola v roku 2016 v priemere 0,7 %-ná! Napriek všeobecne uznávanému názoru, že sporenie je správna vec, sa teda, bohužiaľ, dá presporiť aj do červených čísel.
Znehodnocovaniu peňazí je možné zabrániť
Na to, aby vám vaše „prasiatko“ prestalo požierať odložené peniaze, s ktorými ste mali pôvodne určite celkom iné plány, treba veľmi dobre zvážiť, akému budete veriť. Banky sa dnes predbiehajú v ponúkaní rôznych produktov týkajúcich sa sporenia, no na to, aby ste si mohli byť istý, že zverujete svoje poctivo zarobené peniaze tej správnej, by ste museli mať naštudované nielen informačné letáčiky viacerých z nich, ale rovno aj celé zmluvy vrátane miniatúrnych písmeniek. Jednoznačne stojí za zmienku, že existujú aj špeciálne banky ponúkajúce úroky až 2-3 %, ktoré počítajú s mierou inflácie a peniaze svojich klientov pred ňou efektívne chránia. Rozdiel medzi rozhodnutím zveriť sa do rúk tej či onej finančnej inštitúcii môže činiť v závislosti od výšky vkladu aj stovky či tisícky eur ročne. Je len na vás, či tieto peniaze pripadnú vo váš prospech alebo – naopak – vám spôsobia zbytočnú stratu.
Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com