Ako si zabezpečiť príjem nezávislý od pracovného výkonu
„Bohatí ľudia nepracujú pre peniaze. Nechávajú peniaze, aby pracovali pre nich.“ – Práve toto je snáď najslávnejší výrok finančného magnáta Roberta Kiyosakiho, ktorý ale mnohým ľuďom vôbec nedáva zmysel. Ako je možné nepracovať pre peniaze? A v čom spočíva tajomstvo peňazí, ktoré sú také inteligentné, že vedia pracovať pre ľudí?
Pracovať pre peniaze nie je riešenie
Odpoveď na citát známeho „učiteľa finančného vzdelávania“ a aj všetky otázky, ktoré z neho vyplývajú, je jednoduchá: Pasívny príjem. Tento termín označuje taký príjem, ktorý plynie do nášho rozpočtu bez ohľadu na iné životné okolnosti. Inými slovami, nezáleží na tom, či sa rozhodnete celý týždeň či mesiac (ba dokonca rok) preležať na pláži a pozerať pri tom seriály, pasívny príjem bude naďalej plynúť do vášho vrecka rovnako, ako keby ste celý ten čas sedeli v kancelárii. Sú to totiž peniaze, pre ktoré nemusíte pracovať.
Požičiavajte si od seba, ide to!
Koniec života „od výplaty do výplaty“
Mnoho rodín, ktorých jediný príjem spočíva v plate jedného či dvoch živiteľov, žijú „z ruky do úst“, prípadne „od výplaty do výplaty“ – oboje tieto porekadlá značia to isté, no neznamenajú nič pozitívne. Bohužiaľ, život, ktorého chod by ohrozila aj obyčajná práceneschopnosť či pár mimoriadnych výdavkov (pričom netreba hovoriť o tom, že občasná choroba, škrabance na aute či potreba nového oblečenia sa vyskytnú vždy – výdavky navyše nie sú ničím príjemným, no patria k životu a človeka, ktorý narába s financiami rozumne, by nemali v žiadnom prípade zaskočiť), je každodennou realitou mnohých (slovenských) rodín. To však neznamená, že sa z neho nedá vymaniť.
Bohatstvo bez námahy
Mnohým ľuďom, ktorí sa rozhodli investovať do tvorby pasívneho príjmu, sa napokon podarilo dostať sa do fázy, kedy im celkom postačil na pokrytie životných nákladov a dokonca im vytváral peniaze navyše. Podľa princípu „peniaze tvoria viac peňazí“ sa stali bohatými a finančne nezávislými jedincami, ktorí mohli využívať svoj čas podľa svojho uváženia a nemuseli viac pracovať pre peniaze – pretože nemuseli pracovať vôbec. Hoci to na prvý pohľad môže pôsobiť ako utópia, cesta k skutočnému bohatstvu a vymaneniu sa z nekonečného kolobehu chodenia do práce a splácania účtov, nie je až taká zložitá. Pasívny príjem je cestou k finančnej nezávislosti otvorenou pre každého z nás – bez ohľadu na to, aká je naša momentálna situácia.
Začnite budovať svoj majetok
Ale ja sa investíciám vôbec nerozumiem…
Ako si teda tento malý zázrak s názvom pasívny príjem vytvoriť? Základom je vziať úspory a investovať ich do aktív – teda prebudiť „spiace“ peniaze a premeniť ich na usilovné včielky, ktoré budú pracovať pre nás a pri dobrej starostlivosti sa nám napokon odvďačia množstvom sladučkého medu. Aby boli naše investície stabilnejšie, rozložiť by sme ich mali do troch oblastí: investícií do peňazí, komodít a nehnuteľností. Napríklad v poslednom prípade bude naším pasívnym príjmom nájomné, ktoré budeme poberať od nájomníkov obývajúcich dom či bytovú jednotku v našom vlastníctve – naše aktívum. Takýmto spôsobom sa od malých čísel môžeme postupne prepracovať až k väčším – a tak sa z príjmov, ktoré budú možno spočiatku len skvelým pomocníkom k rodinnému rozpočtu a užitočnou náhradou za výpadky príjmu, neskôr stane semienko nášho bohatstva, ktoré môže vyrásť do skutočne obdivuhodných rozmerov.
Pozor na zaujaté obchodné strany!
Na začiatku vždy začíname od nuly a investujeme len z úspor – a to spôsobom, aby sme príliš neriskovali. Neskôr sa môžeme dostať do ďalšej úrovne, kde už investujeme pasívny príjem, ktoré nám tieto investície zabezpečili, do tvorby ďalšieho pasívneho príjmu. Na to, aby sme však neprišli o peniaze a neodradilo nás to od ďalších správnych krokov, si musíme zabezpečiť čo najhladší úspešný štart. Budovanie aktív nemusí byť vždy iba jednoduchý proces a aj ľudia, ktorí s ním majú skúsenosti, sa môžu mnohokrát „potknúť“, preto by ste budúcnosť vašich financií mali vždy konzultovať s nezávislým odborníkom. Priami obchodníci zaoberajúci sa predajom, prípadne len jedným z aspektov trhu, nemusia mať kompletný a objektívny obraz o situácii a navyše v mnohých prípadoch hľadia viac na svoje zisky, než na tie vaše. Ak chcete, aby boli vaše financie v tých správnych rukách, rozhodujte o nich smelo, no bezpečne!
Pozrite sa, či máte dobrý finančný plán do budúcnosti
Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com