Po novom dostaneme menej až na dvoch úrovniach
Národná banka Slovenska sa rozhodla opätovne sprísniť pravidlá pre udeľovanie hypoték. Zmeny sa dotknú rezervy, ktorá musí dlžníkom zostať po zaplatení splátok. Návrhy opatrení poslala banka už do medzirezortného pripomienkového konania. V ľudskej reči to znamená, že po novom dostaneme menšiu hypotéku či spotrebný uver. Na výnimku sa môžu tešiť už len mladí do 35 rokov. Šancu na výhodnú hypotéku podľa starých pravidiel tak máme už iba do konca roku 2019.
Dôvodom sprísnených podmienok schvaľovania hypoték je regulácia úverov podľa NBS, ktorá nadobudne platnosť od 1. januára 2020. Opatrenia sa dotknú nielen hypoték, ale aj spotrebných úverov. Podľa nových podmienok totiž žiadateľovi banka odpočíta z príjmu vyššiu čiastku na „chod domácnosti“ či iné úverové zaťaženie a zohľadní aj nutnú rezervu na každého člena rodiny. Automaticky nám tak zostane na splácanie budúceho úveru menej finančných prostriedkov mesačne, a teda v konečnom dôsledku dostaneme nižší úver z banky. Situáciu to skomplikuje najmä ľuďom, ktorí bývanie dofinancovávali spotrebnými úvermi, lebo hypotéka im nedokázala pokryť celú výšku nehnuteľnosti.
Nové pravidlá nepotešia
Nové pravidlá sa dotknú klientov, ktorí majú vysoké splátky v pomere k mesačnému príjmu. V budúcom roku už splátka úveru nebude môcť byť vyššia ako 60 percent čistého príjmu po odpočítaní životného minima. Ide o takzvaný ukazovateľ DSTI. V súčasnosti platí, že splátka môže byť až 80 percent príjmu.
Banka však nebude počítať iba súčasnú splátku, ale musí zohľadniť situáciu, že úroková sadzba narastie o dva percentuálne body.
Šanca na lepšiu hypotéku len do marca
V prvej fáze, do konca marca, bude môcť byť na výnimku poskytnutých až 15 percent nových úverov. Po 1. apríli sa však výnimka bude týkať už iba mladých do 35 rokov, pričom ich DSTI nebude môcť byť vyššie ako 70 percent.
Aj takéto prípady zložitých hypoték sme vyriešili za vás
Od júla 2020 ešte prísnejšie podmienky
Od 1. júla nadobudne platnosť posledná fáza regulačných opatrení. Klienti si budú môcť požičať maximálne osemnásobok ročného príjmu, ide o ukazovateľ DTI. S vyšším DTI môže byť poskytnutých len päť percent úverov a ďalších päť percent pre mladých do 35 rokov, ktorých príjem nie je vyšší ako 1,3 násobok priemernej mzdy. Hodnota takýchto úverov na výnimky však nesmie byť vyššia ako deväťnásobok ročného príjmu.
95 percentná hypotéka je definitívne minulosťou
Tretím opatrením, ktoré tiež nadobudne platnosť až v poslednej fáze, a teda v lete, bude výška úveru k hodnote založenej nehnuteľnosti, takzvané LTV. Štandardné úvery by nemali presiahnuť 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Na výnimku môže byť poskytnutá len pätina úverov a ich výška môže byť maximálne 90 percent z hodnoty nehnuteľnosti. Úvery nad 90 percent hodnoty založenej nehnuteľností sa po novom už poskytovať nebudú môcť vôbec.
Výhodné hypotéky len do konca roka
Upravil: Alena Kytková Zdroj: Finweb.hn.online Foto: Pixabay.com