Zabezpečte budúcnosť svojich detí už dnes

Spomínate si na svoje detstvo? Čas hier, bezstarostných chvíľ a tých najsmelších snov… Tak to aspoň pripadalo nám. Naši rodičia si však zrejme toto obdobie pamätajú trochu inak. Samozrejme, v živote niet väčšej radosti, než dočkať sa vlastného pokračovania, no všetko dobré so sebou prináša obrovský kus zodpovednosti. A deti, ktoré často pokladáme za svoju budúcnosť, musia mať – aby mohli naplniť toto poslanie – v prvom rade tú vlastnú.

Keď hovoríme o budúcnosti detí, hovoríme o celom ich živote – od vzdelania, cez kariéru, až po spokojný súkromný život. A je práve na rodičoch, aby svojim deťom nielen pomohli pri hľadaní ich vlastnej životnej cesty, ale aby im v tejto ceste aj poskytli bezchybný, hladký štart. Koniec koncov, aj vrcholoví športovci vedia, že dobrý začiatok je polovica úspechu.

Dve základné chyby väčšiny rodičov

Čo sa týka zabezpečenia detí, väčšina rodičov robí dve zásadné chyby. Prvou je tvrdenie, že peniaze nie sú dôležitým faktorom. Isteže, vždy sú dôležitejšie veci ako financie, no pravdou zostáva, že ich dostatok či nedostatok sa zásadne odráža na kvalite života. V dnešnom svete, v ktorom sú dobré vzdelanie či zdravotná starostlivosť čoraz nákladnejšie, to platí dvojnásobne. Druhou veľkou chybou, ktorej sa rodičia v súvislosti so zabezpečením svojich detí dopúšťajú, je viera v moderné porekadlo „štát sa postará“. Prídavky na deti síce môžu predstavovať určitú pomoc, no iba za predpokladu ich rozumného využitia. To isté platí pre peňažné dary od starých či krstných rodičov, prípadne iných rodinných príslušníkov, ktoré deti zvyknú dostávať na rôzne sviatky či životné jubileá. Hoci každý rodič vie, aké ťažké je odolať prosebnému pohľadu detských očiek, keď si práve vyhliadli ďalšie lego či najnovšiu sériu miniatúrnych plastových zvieratiek, vedzte, že o pár rokov omnoho viac ocenia možnosť štúdia na univerzite podľa vlastného výberu. Aj z toho najväčšieho nezbedníka totiž raz vyrastie zodpovedný mladý dospelý snívajúci o rodine a vlastnom dome s veľkou terasou a záhradným bazénom.

Spolu s dieťaťom rastú aj výdavky

Je prirodzené, že pre svoje deti chceme len to najlepšie, k čomu nepochybne patrí aj kvalitné vzdelanie, veno a peniaze nasporené na podporu bývania, štart do života, či skrátka – ako sa hovorí – povestné „horšie časy“. Neodškriepiteľným faktom ale zostáva, že spolu s dieťaťom rastú aj náklady na starostlivosť oň. Kým je na základnej škole, tak sa nám síce môže zdať, že takmer celá naša výplata končí vo fondoch ZRPŠ, výletoch v prírode, lyžiach, korčuliach, oblečení, hračkách a knihách (nehovoriac o ťažkých začiatkoch školských rokov), no potom príde nepríjemné prebudenie v podobe univerzitného štúdia, kde je už potrebné počítať aj s ubytovaním, samostatným stravovaním a často mimoriadne nákladnými skriptami a študijnými pomôckami. Ak naň nie sme pripravení, ľahko sa môže stať, že na pokrytie takýchto výdavkov nepostačia ani len ťažko zvládnuteľné pôžičky. Včasné budovanie aktív pre deti je teda v tomto prípade kľúčové, pričom opäť raz platí, že čas sú peniaze.

Najefektívnejším riešením je pripraviť sa na to, čo príde

Ideálnym riešením, ktoré jedného dňa oceníte nielen vy, ale najmä vaše deti, je sporenie založené hneď po ich narodení alebo aspoň čo najskôr. Skorý začiatok sa totiž vďaka úrokom pozitívne prejaví na vašich investíciách. Tajomstvo spočíva práve v zloženom úročení, o ktorom sa už samotný Albert Einstein vyjadril, že je to „ôsmy div sveta“ – kto mu rozumie, ťaží z neho a kto nie, dopláca naň… V skratke sa dá zložený úrok jednoducho opísať ako jav, ktorý pri dlhodobom a cielenom sporení dokáže takmer zdvojnásobiť výšku vášho vkladu. Najlepšie na ňom je, že pomôže vašim deťom splniť ich priania bez toho, aby vás to stálo peniaze či energiu navyše – pracuje skrátka vo váš prospech v duchu hesla slávneho finančného magnáta Roberta Kiyosakiho: „Nechajte vaše peniaze, nech pracujú pre vás.“

Ak teda ešte neviete, ako zabezpečiť vašim deťom budúcnosť alebo váhate so založením sporenia, vezte, že najlepšie je začať okamžite a v budúcnosti z tohto správneho rozhodnutia ťažiť. Perfektná investícia je totiž taká, ktorá sa vám mnohonásobne vráti – a môžete si byť istý, že pohľad na šťastný a úspešný život vášho dieťaťa je tá najkrajšia odmena.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com