Hypotéka na stavbu domu

Existujú dva spôsoby, ako získať hypotéku na stavbu domu. Najdôležitejší pre banku je spôsob ručenia:

1. možnosť

Založenie inej nehnuteľnosti
v prospech banky

Tu sa výška poskytovanej hypotéky prepočítava ako príslušné percento (LTV) z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Potrebné je banke predložiť projekt nadchádzajúcej stavby a stavebné povolenie k vystavovanej nehnuteľnosti vydané príslušným stavebným úradom.

Príklad

Rodičovský dom

Zakladaná nehnuteľnosť je rodičovský dom v hodnote 100 000 € (podľa znaleckého posudku). Hodnota LTV je 80 %, to znamená, že výška schváleného hypotekárneho úveru bude 80 000 €. Po skončení výstavby domu a jeho následnej kolaudácii môžeme preniesť záložné právo na vystavanú nehnuteľnosť a odbremeniť tak pôvodne založený rodičovský dom.

2. možnosť

Založenie vystavovanej nehnuteľnosti v prospech banky

Tu sa využíva princíp postupného uvoľňovania finančných prostriedkov, pričom sa v prospech banky založí najskôr pozemok, na ktorom sa bude stavba realizovať a následne aj celá stavba.

Príklad

Rozostavaná stavba

Máme vlastný pozemok a disponujeme určitou čiastkou vlastných finančných prostriedkov (20 000 €). Z týchto prostriedkov začneme výstavbu domu – v liste vlastníctva je situácia uvedená ako rozostavaná stavba. Následne požiadame banku o hypotekárny úver na dostavbu nehnuteľnosti. Na základe znaleckého posudku nám bude vyplatená suma v hodnote 80 % (1. tranža) z momentálnej ceny nehnuteľnosti. Pri pokračovaní v stavebných prácach zistíme, že poskytnuté finančné prostriedky sú nepostačujúce, a preto žiadame o opätovné navýšenie hypotekárneho úveru. Na základe toho sa vypracuje nový znalecký posudok, kde je uvedená hodnota nehnuteľnosti súčasná a budúca. Banka po schválení uvoľní ďalšie finančné prostriedky na dostavbu nehnuteľnosti (2. tranža). Po dokončení a kolaudácii sa zriadi záložné právo na vystavanú nehnuteľnosť.

Dôležitá informácia

Významnú úlohu pri poskytovaní hypotekárneho úveru na stavbu domu zohrávajú aj stav a hodnota pozemku, na ktorom sa bude stavať, množstvo vlastných finančných prostriedkov a taktiež to, či a v akej miere sa na stavbe bude pracovať svojpomocne alebo prostredníctvom stavebnej firmy.

Pomôžeme Vám vybaviť hypotéku priamo PRE VÁS

Ak sme vás zaujali, napíšte nám. Radi sa s vami stretneme.

Zásady ochrany osobných údajov

3 + 13 =

NENAŠLI STE ODPOVEĎ?
SKÚSTE POZRIEŤ OSTATNÉ HYPOTÉKY